Simon Streather: Performance - Ptak czasu

Zabrać linię na spacer.

Sala752, to pracownia artysty, w której odbywać będą się międzynarodowe rezydencje artystyczne, oraz inne wydarzenia kulturalne i związane z przemysłem kreatywnym.

Nasz pierwszy artysta, Brytyjczyk Simon Streather oficjalnie otworzył Sala752 - honorując jednocześnie zmianę funkcji budynku - performancem zatytułowanym 'Bird of Time' (Ptak Czasu).

Performance składał się z kilku elementów, które są refleksja na temat przestrzeni, czasu, pomiaru, oraz natychmiastowości działania. Zostało wyświetlone nagranie z 1999 roku, na którym widać było czerwoną linię celowo nałożoną na pochyloną głowę. Kolejna linia została wykonana na ścianach Sala752, tym samym zaznaczając zmianę funkcji budynku. Użytkowanie przestrzeni zmieniało się na przełomie lat, jednak ściany są elementem stałym, świadkiem wszystkich zachodzących wydarzeń.

Motyw linii często powtarza się w pracach Simona: we wczesnych surrealistycznych obrazach, książkach, później w bardziej dosłownych realizacjach środowiskowych, a ostatnio w gestykularnych obrazach. Użycie lini jest jednocześnie ambiwalentne i proste - może ona być postrzegana jako linia krwiobiegu, obrazowanie świadomości, terytorialny znak lub jako manifestacja rysunku - „wzięcia linii na spacer”.

Tytuł „Ptak Czasu” odnosi się do idei ciągłości, ale również do wolności, którą można osiągnąć poprzez natychmiastowe działanie. Jednocześnie nawiązuje do symboliki ściany, która stoi między teraźniejszością, a przeszłością.

Simon dorastał w Perthshire w Szkocji, następnie przeniósł się do Londynu, gdzie studiował w 'Byam Shaw School of Art' na przełomie lat 80. i 90. Po ukończeniu studiów podróżował, między innymi spędził nieco czasu w Polsce (1995), w Poznaniu i Szczecinie, gdzie nieformalnie studiował oraz wystawiał swoja sztukę. W
tym okresie często posługiwał się filmem oraz performancem jako środkiem wyrazu.

Po okresie podróży wrócił do Londynu, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Przez ostatnie dwadzieścia lat jego praktyka głownie skupiła się na malarstwie. Ostatnia wystawa Simona odbyła się w The Cello Factory w Londynie (październik 2018), gdzie pokazał instalację złożoną z małych akwareli - obrazy te zostały wybrane z serii, która jest trwającym procesem. Artysta analizuje pozostawianie śladu oraz zagadnienia krótkotrwałości i przemijania, poprzez powtarzalne i rytualne tworzenie znaków. Wszystkie te obrazy powstały w nocy przy minimalnym użyciu środków: tuszu, pigmentu i wody. Simon zamierza kontynuować tą serię podczas swojego pobytu w Sala752.