Sala752 to przestrzeń dla artystów i kreatywnych ludzi. Prowadzimy krótko i długoterminowe rezydencje, oferując międzynarodowym artystom przestrzeń do mieszkania/pracy pod jednym dachem. Budynek wybudowany w 1922 roku funkcjonował początkowo jako sklep spożywczy, a później jako dom dla rodziny Salów oraz ich potomków. Ostatnio został wyremontowany pod okiem architektów na potrzeby tych twórców, którzy chcą skupić się na swojej praktyce w tym unikalnym, niestandardowym miejscu.

Historia

Pradziadek założycieli Sali752 wybudował budynek, w którym działa projekt, jako sklep spożywczy. Późniejsze pokolenia przekształciły go w dom mieszkalny. To tutaj mieszkali dziadkowie założycieli i tutaj dorastała ich mama. "Sala", oprócz słowa znaczącego "pokój", to także nazwisko dziadków, którzy tu mieszkali. W 2018 roku przestrzeń po raz pierwszy była użyta jako letnia pracownia artysty. Podczas wieczora otwartego zrodził się pomysł aby kontynuować energię powstałą podczas tego wydarzenia i stworzyć kreatywną, otwartą przestrzeń dla działalności artystycznej. Budynek został wyremontowany pod okiem architektow i udostępniony ludziom chcącym skupić się na pracy kreatywnej w niewielkiej, lokalnej społeczności w południowo-wschodniej Polsce.

Przestrzeń

Wnętrze zostało odnowione z zachowaniem wielu oryginalnych szczegółów, a inspiracją byli ludzie, którzy przewijali się przez Salę752 od początku jej istnienia. Farba na ścianach jest oryginalna z 1922 roku z zarysem miejsc gdzie stały półki sklepu, fronty mebli kuchennych to dawna podłoga, kolor drzwi wejściowych to kolor ganku zrobionego przez dziadka, sufit w łazience - kolor ulubionej chustki babci, a włoskie płytki lastrico to nawiązanie do pracy taty, który zajmował sie przemysłem kamieniarskim.
Przestrzeń składa się z jednej "sali" typu open-plan o około 45m2 z w pełni wyposażoną ścianą kuchenną, schowkiem i mała, ładną łazienka z prysznicem "walk-in". Prawdziwym bonusem jest ogrzewanie podłogowe. Wszystkie meble są modułowe i łatwe do aranżowania na różne sposoby. Dzięki temu Sala752 jest bardzo elastyczną pracownią, która może być używana do różnych celów.

Założyciele

Basia, Sabina i Magda to siostry i to ich pradziadek wybudował budynek by prowadzić sklep. Sala752 to sentymentalny projekt rodzinny prowadzony przez siostry, ich mamę: Marię i mężów: Marq'a, Pawła i Roberta. Członkowie rodziny zajmują się sztuką, edukacją, architekturą oraz informatyką - ich umiejętności zebrane razem tworzą Salę752. Część rodziny pracuje w Rzeszowie, część w Londynie.